Atpakaļ uz jaunumu sadaļu

ka izveleties rozetes

Kas jāņem vērā, plānojot rozešu izvietojumu un, izvēloties gaismas slēdžus?

Satura rādītājs

Telpu plānošana: kas būtu jāņem vērā?

Mūsu ikdiena un arī dzīve mājās vairs nav iedomājama bez tehnoloģijām un dažādiem gadžetiem, ko izmantojam regulāri. Lai tehnoloģijas mājās nebojātu mūsu nervus ar izlādējušos bateriju, neaizsniedzamām rozetēm un neērtiem slēdžiem – ir vērts ieguldīt laiku telpu plānošanā tieši slēdžu izvietošanā.Apkopojot dizaineru sniegtos padomus, kā arī informatīvus padomus no industrijas pārstāvjiem, var secināt, ka vispirms ir jāsāk ar mēbeļu, lampu un interjera dizaina priekšmetu skices uzmetumu – kādas mēbeles atradīsies katrā no telpām, cik daudz vietu tās aizņems untml.Kontaktligzdas jeb rozetes un to atrašānās vieta, augstums – lai ieslēgtu savas elektroniskās ierīces (telefona un datora lādētāji, gludeklis, tējkanna utt.), ļoti būtiski ir izplānot rozešu atrašānās augstumu. Tas var būt arī gaumes jautājums – kādam askētiskāk un elegantāk šķiet, ja rozetes ir noslēptas aiz kāda priekšmeta vai ir ļoti zemu, tuvu grīdas līmenim (un tas reizēm var radīt neērtības). Savukārt, kāds rozetes labprāt saliek maksimāli daudzās vietās, īpaši neiedziļinoties, cik no tām tiešām tiks izmantotas ikdienā (un rinda ar n-tajām rozetēm var neiederēties interjera dizainā).
Eksperti iesaka izskaitīt savas elektroniskās ierīces (neaizmirstot par, piemēram, spēļu konsolēm, vairākām rozetēm koridorī putekļsūcējam, blenderi, lampām u.c. ierīcēm) un tomēr pievienot vēl pa vienai katrā no ieplānotajām rozetēm, jo cilvēka dabā ir piemirst lietas. Un daudzi no mums nemaz neapzināmies, cik ļoti esam atkarīgi no elektrības. Mūsdienās ir pieejamas arī USB rozetes, kuras būtu derīgi ievietot tur, kur visbiežāk lādējam savas viedierīces. Runājot konkrētās mērvienības, industrijas pārstāvji un elektriķi iesaka ierīkot rozetes dzīvojamajās telpās ik pēc 3 metriem, savukārt virtuvē ik pēc 1 metra.

Guļamistaba


Ja pie Jūsu gultas sāniem ir naktsgaldiņi, tad rozetes ieplānojiet tur, kur šie skapīši netraucēs tām piekļūt. Tā kā teju ikvienam ir savs viedtālrunis, kas regulāri jauzlādē, Jūs atvieglosiet sev dzīvi, rozetes ieplānojot katrā gultas malā (precīzu vietu nosakiet, ņemot vērā to, kur atrodas naktsgaldiņš un cik garš ir Jūsu telefona lādētāja vads). Ja ikdienā izmantojiet planšetdatorus, kurus arī nepieciešams uzlādēt, ir vērts izveidot 2 rozetes katrā gultas malā. Lai arī eksperti neiesaka TV guļamistabā, daudziem tas ir svarīgs guļamistabas elements. Līdz ar to ir nepieciešams ierīkot rozetes TV vajadzībām (TV, dekoderis, skaņu sistēma untml.), noderīgas varētu būt pat 4 -5 rozetes. Ļoti derīgs palīgrīks, protams, ir pagarinātājs, taču ideālā gadījumā, tas nemētājas istabas vidū un tā vads nebūs šķērslis kustībām telpā.

LightUp | Interjera dizains | Blogs | Guļamistabas iekārtošana

Viesistaba jeb dzīvojamā istaba

Ņemot vēra, to vai/kāds TV un skaņu sistēma ir Jūsu viesistabā, sāciet ar tehnoloģiju ierīču izskaitīšanu. Svarīgi saprast dīvāna, galda un citu mēbeļu plānoto izvietojumu, lai rozetes ievietotu tur, kur tās būtu visbiežāk nepieciešamas un visērtāk aizsniedzamas.

LighUp | Interjera dizains | Viesistabas iekārtošana

Koridors


Zinātāji saka, ka koridorī ir nepieciešams pilna auguma spogulis, lai, izejot no mājas, varam būt pārliecināti par savu imidžu. Tāpēc noderīgi būtu ierīkot apgaismojumu, kas ļauj maksimāli izmantot spoguļa funkcijas. Dzīvojot mūsu klimata joslā, ir būtiski ierīkot gaismas slēdžus maksimāli tuvu dzīvokļa/mājas ieejas durvīm, lai atnākot mājās, uzreiz varam ieslēgt gaismu un nebūtu pa tumsu jāmeklē, kur nolikt mēteli, zābakus un somu. Daudzi cilvēki koridorī vai tuvumā trepēm ierīko rozeti tuvu grīdai, lai tur pieslēgtu putekļsūcēju (izmantojot koridori kā centrālo izejas punktu mājas uzkopšanai).

LighUp | Interjera dizians | Koridors | Slēdži

Virtuve
Visticamāk, arī Jūsu mājoklī virtuve ir vieta, kurā ir visvairāk tehnoloģiju. Ēdienu un dzērienu pagatavošanā tiek izmantotas dažādas ierīces, kas prasa elektrības patēriņu. Līdz ar to derīgi būtu ievietot vismaz 5-10 rozetes, lai, piemēram, vienlaicīgi varētu vārīt ūdeni tējkannā, darbināt mikseri, blenderi, mikroviļnu krāsni, nosūcēju, trauku mazgājamo mašīnu, elektrisko plīti untml.

LightUp | virtuves dizains | virtuves iekārta

Vannasistaba/WC

Īpaši uzmanīgam ir jābūt, plānojot vannasistabas/tualetes rozešu izvietojumu. Tām, protams, jākalpo Jūsu vajadzībām un ērtībām, taču drošība vienmēr ir pirmajā vietā. Līdz ar to, esiet uzmanīgi un rozetes izvietojiet tur, kur ūdens tām nevar piekļūt (maksimāli tālāk no izlietnes, vannas/dušas). Vannasistabā un/vai labierīcībās bieži sagatavojamies savam ikdienas skrējienam vai svētkiem, tāpēc mums ir nepieciešamas pietiekami daudzas kontaktligzdas (matu fēnam, taisnotājam, lokšķērēm, bārddzinim, elektriskajai zobbirstei u.c. priekšmetiem). Ja Jums vannaistabā ir skapītis, būtu derīgi tur ievietot kontaktligzdu – bārddzinim un elektriskajai zobbirstei. Daudziem no mums vannaistabā atrodas arī veļasmašīna, kā arī sildītājs, kur izžāvēt savas slapjās zeķītes drēgnajos gada periodos. Tāpēc rūpīgi veltiet laiku savu vajadzību un ikdienas paradumu izpētei (garantējam, ka būs interesanti un pat nedaudz šokējoši apzināties, cik daudz ierīču ikdienā izmantojam), lai tādējādi secinātu un attiecīgi pieņemtu vislabāko lēmumu un risinājumu rozešu un slēdžu ievietošanai Jūsu telpās.
Šo pašu padomu ņemiet vērā, plānojot biroja jeb darba telpu vai bērnu istabu (lai rozetes kalpotu darba vai mācību galda un plauktu vajadzībām untml.). Ja Jūsu māja ir savienota ar garāžu vai noliktavas telpu – parūpējieties par nepieciešamo rozešu un gaismas slēdžu skaitu arī tur. Ja neciešat karstumu un savā mājoklī vēlaties gaisa kondicionēšanas vai vienkārši vēdināšanas sistēmu, arī tas prasa elektrību un rūpīgu plānošanu.

LightUp | Vannas istabas dizains | Rozetes | Obzor

Ieteikumi apgaismojuma jeb gaismas slēdžu plānošanā.


Elektriķis noteikti Jums palīdzēs ar gaismas plānošanu un būtiskiem ieteikumiem (kur un cik daudz nepieciešama gaisma ikvienā no mājokļa telpām, cik vatu spuldzes katrā no istabām untml.). Protams, visbūtiskākais ir gaismas slēdžu izvietošana jebkuras telpas ieejā (arī pagrabā, garāža vai uzejot uz terases vai balkona). Visbiežāk, ienākot telpā, slēdzis atradīsies labajā vai kreisajā pusē vidukļa vai acu augstumā. Atkarībā no atrašanās vietas/vēstures/kultūras mantojuma, slēdžu dizains ir ļoti atšķirīgs (vai tā ir poga vai slēdzis, kas jākustina vai jānospiež uz augšu/uz leju, pa labi/pa kreisi). Ņemot vēra Jūsu vēlmes, gaumi un priekšrocības, globālais tirgus Jums nodrošina iespēju izvēlēties kādu no tūkstoš pieejamiem variantiem (pretēji tam, kā bija padomju Latvijā, kad piedāvājums bija ļoti limitēts, vienkāršs un teju nepieejams). Ja vēlaties savā telpā apgaismojumu, kuru varat kontrolēt, ir vērts apsvērt dimmera iegādāšanos (līdz ar to romantiski tumšāks apgaismojums nebūs jāveido, daļēji aizsedzot lampas, bet gan ar slēdža kontrolēšanas palīdzību). Daudziem mājokļos vai dzīvokļos ir balkoni un terases. Bieži tur nav paredzētas kontaktligzdas, taču kāpēc gan siltā vasaras dienā savu balkonu nepārvērst par darba vietu? Lādēt datoru, sēžot savā atpūtas krēslā, baudīt svaigo gaisu, vienlaicīgi strādājot ārpus biroja telpām?

Plānojot gaismas slēdžu izvietojumu, jādomā ne tikai par to, kur un kādā veidā atradīsies mēbeles, bet arī par praktiskiem aspektiem – vai gaismas slēdzis ir viegli aizsniedzams? Vai tas ir aizsniedzams bērniem? Vai aiz tā nevar nejauši aizķerties? Ja Jūsu mājā ir trepes, tad ir vērts ierīkot nelielu gaismiņu uz katra no pakāpieniem, lai tumsā pārvietošanās pa trepēm būtu droša un omulīga.
Sāciet ar savu vēlmju izzināšanu – Jūsu vēlmes, vajadzības, paradumi un gaume ir primārie faktori.

LightUp komandai  ir liela pieredze, un daudz dažādi padomi, ar ko labprāt dalīsimies!
Sazinies ar mums un palīdzēsim īstenot Jūsu vēlmes, konsultējoties ar interjera dizaineriem, elektriķiem un citiem speciālistiem, lai īstenotu vislabāko apgaismojuma (rozešu un gaismas slēdžu) plānojumu Jūsu mājoklī!

LightUp | Gaismas slēdži | inerjera dizains

Facebook
Twitter
LinkedIn